Archiwum - 2012

« wróć

Przygotowania do tegorocznej Kawaleryjki rozpocząłem już w listopadzie zaraz po Święcie Konia. Po kilku udanych imprezach zapał pomocników był ogromny, jednak z każdym nadchodzącym dniem, tygodniem jesieni topniał jak śnieg w maju. Chociaż powinienem napisać zamarzał i skracał się jak każda minuta słoneczka w grudniu.

Wiosna wyjaśniła do końca sytuację i do prac nad imprezą pozostało nas niespełna kilku. Z zaskakującą i nieocenioną pomocą wsparła nas grupa młodzieży z ASG o intrygującej nazwie "Borsuki" swoją pomoc dorzucił Strzelec przysyłając dwie drużyny wojska. Na 24 marca wyznaczyłem pierwsze spotkanie organizacyjne, przez wszystkie weekendy do samiutkiej imprezy wyciskałem ostatnie poty z moich przyjaciół; czasami miałem wrażenie, że mają... zawsze okazywało się to moim przewrażliwieniem, pogoda nas nie rozpieszczała. "Wyjazd Twardziela" to pikuś w porównaniu z tym w jakich warunkach przebiegały nasze prace w terenie, dość powiedzieć, że skończyliśmy o czasie w zwartej ekipie do której dołączył Jacek z Beatką. No to jak już wymieniłem jedno imię to polecę z podziękowaniami do wszystkich... Sławka - wielkie całusy!
Grześ - jesteś wielki a większe jest tylko Twoje serducho
Irku - twój zapał i zaangażowanie wyprzedza nawet twoją toyotę
Jarku - najcichszy z pracowitych wielkie dzięki
Adaś - twoja kopareczka zaoszczędziła nam tydzień pracy
Borsuki - wasz wkład pracy był wielki

Relacja z imprezy

... rozpoczęliśmy w piątek Dread dotarł do mnie już kilka minut po siódmej rano . Zaczęliśmy od ustawiania kuchni polowych, które użyczyły nam dwie firmy Buster i Mutt Gliwice z czasem dojechał Vertix i Jarczan ze Sławką Fandango z Beatką, Marek Jarosz a w kilka minut po zmroku zakończyła się szczęśliwie podróż dwóch Łukaszów aż z Wielkopolski .Przybyli miłośnicy łucznictwa sportowego . Konie zawodników zapełniły padoki, kuchnia polowa, w której Sławka obkęła rządy trwające aż do niedzielnego południa buchała zapachem wspaniałego żarełka drażniąc nozdrza przygłodniałego towarzystwa. Atmosfera była wspaniała w pewnym momencie postanowiłem policzyć cienie krzątające się przy ognisku i kuchni... było nas ponad 40 osób. Z wielkim trudem zagoniłem dziewczyny uczestniczki rajdu do leśniczówki by chociaż na kilka godzin odpoczęły , wszak pobudkę odegrałem już kwadrans po piątej. Na starcie i w służbę zgłosili się miedzy cywilami ułani: Pułku 3 Ułanów Śląskich, 19 Pułku Ułanów Wołyńskich, 8 Pułku Ułanów KS. Józefa Poniatowskiego, 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich, 2 Pułku Ułanów Grochowskich, 1DAK, 7DAK... oraz jeden strzelec w mundurze 1 Pułku Ułanów Legionowych Beliniakiem zwany.

Komisja sędziowska w pełnym składzie o 6 rano zajęła miejsce przy stole jury rozpoczynając mozolny trud liczenia, sumowania, zbierania podpisów i wszystkiego co potrzebne do sprawnego przeprowadzenia zawodów, adiutanci rozjechali się po punktach kontrolnych, patrol medyczny wyruszył w teren.

Kawaleryjka 2012 się rozpoczęła !

Poszczególne punkty we władanie sędziowskie objęli:
  • Punkt nr 1: drużyna ASG "Borsuki" z ocenianiem rzutów granatem,
  • Punkt nr 2: Vertix z Dorotką strzelanie z pistoletu,
  • Punkt nr 3: Dread wspomagany przez patrol "Borsuków" strzelanie z karabinu,
  • Punkt nr 4: Lazaret wybudowany przez "Reflex" łuczników sportowych; przejął RSR Rybnik,
  • Punkt nr 5: Strzelec z Dąbrowy Górniczej wspomagany przez Jarczan,
  • Jako lotny patrol medyczny w teren wraz z medykami wyruszył Marek Jarosz.

Zawodników na starcie zgłosiło się 25, pierwsi wystartowali kwadrans po szóstej (Paweł i Ewcia) ostatni kilka minut po jedenastej (Martyna Dziewanowska, Leszek Kosiarz). O 10 wraz z Łukaszami (DAK) i dwoma ratownikami wyruszyłem w teren na kontrolę i już powinienem zakończyć... bo poza wspaniałymi wrażeniami z trasy miłą, wręcz wspaniałą atmosferą nic nie miałem do roboty to była cudowna przejażdżka wśród przyjaciół.

Godzina 14 przyniosła ogromny upał i pierwsze tłumy gości; trzy furmanki zapełniły się w kilka minut, chwilami przy kuchni polowej posiłki wydawały trzy osoby. Całe podwórko przed leśniczówką wypełnili goście. Stanowisko łuczników z grupy "Reflex" ani na chwilę nie odpoczywało, a cięciwy ich łuków przeszły prawdziwy test wytrzymałości (wspaniali ludzie) dwa konie kawaleryjskie prowadzone przez moich przyjaciół lekarzy weterynarii w kulbakach woziły dzieci... w pewnym momencie w jednym siodle widziałem troje dzieci. Nasze mini muzeum pęczniało w swych drewnianych ścianach, a Łukasz dwoił się i troił odpowiadając na setki pytań wyjaśniając czym była Kawaleria II Rzeczpospolitej i jak wspaniali ludzie służyli w tych jednostkach . Kilkanaście rzędów kawaleryjskich i dziesiątki hełmów menażek, manierek, zdjęć dopełniały wystawy.
Zadziwiająco punktualnie zjawił się Pan Poseł w chwilkę po nim nadjechał Pan Nadleśniczy o godzinie 16,30 rozpoczęliśmy odczytywać wyniki zawodów. Do końca trzymałem w tajemnicy wiadomość kto zwyciężył kto był drugi i trzeci, a kto ostatni przybył do mety.

Wygrał Sławomir Przepióra dosiadający mojego konia Denira, drugie miejsce zajął ułan z Pułku III Ułanów Śląskich Andrzej Babiński na koniu Romes a trzecie nikt inny jak triumfatorka zeszłorocznej Kawaleryjki Jadwiga Jarosz na koniu swojej córki Basi Onyksie. Radość zwycięzców była ogromna... po wręczeniu odznak, podziękowań itd. Podziękowałem szacownej komisji sędziowskiej i tutaj muszę ją wymienić chociaż z imienia dziękuję Basiu, Ewo, Jacku... no i Tomku (zjadaczu moich nerwów).

W godzinę po rozdaniu nagród prosto z Bitwy Wyrskiej dotarło do nas czterech Niemców z Wermachtu w pełnym rynsztunku i... rozpoczęła się mini inscenizacja ataku polskiego patrolu kawaleryjskiego na zwiad niemiecki, ja zostałem specem od efektów specjalnych czyli robiłem za ostrzał artyleryjski rzucając petardy. Krótką musztrę przeprowadził Wojtek Liezt, po czym rozpoczęła się inscenizacja (wypadła rewelacyjnie), w wyniki której dwóch niemieckich żołnierzy zginęło dwóch kolejnych wzięto do niewoli, aż chciało by się powiedzieć ze niedobitki z Wyr rozbiła smolnicka jazda.
Gdy słońce schowało się za drzewami wjechało kino land rowerowe i rozpoczął się seans naszego filmu (tak myślałem) bo te łobuzy moi przyjaciele dokonali zmian w scenariuszu i... strasznie się wzruszyłem... dziękuję WAM.
...tutaj powinienem zakończyć tą krótką relację z naszej imprezy gdyby nie fakt że ona sama zakończyła się spacerem końskim po lesie, niedzielnym śniadaniem, południowa kawą i pysznym rabarbarowym ciastem , które na prętce upiekła Ula i Paweł...

...dziękuję wszystkim moim przyjaciołom , którzy w Kawaleryjkę włożyli nie tylko czas, serce, ale i wspomogli ją materialnie; dziękuję organizacjom (ASG "Borsuki", Strzelec, "Reflex", RSR Rybnik)... ale przede wszystkim mojej kochanej żonie Urszuli, która to wszystko dzielnie znosi i wspiera mnie w tym co robię... w tym momencie Kawaleryjka 2012 przeszła do historii...

...było bezpiecznie...

Film wykonany w związku z Kawaleryjką 2012 (by "Dread")

PUNKTACJA

Punktacja generalna:

  1. Sławomir Przepióra na koniu Denir 526 pkt.
  2. Andrzej Babiński na koniu Romes 488 pkt.
  3. Jadwiga Jarosz na koniu Onyks 477 pkt.
  4. Ryszard Hess na koniu Likaria 472 pkt.
  5. Maciej Nowak na koniu Bartek 445 pkt.
  6. Jarosław Więckowski na koniu Noran 441 pkt.
  7. Patryk Babiński na koniu Sylan 441 pkt.
  8. Zbigniew Kamczyk na koniu Loading Curt 436 pkt.
  9. Leszek Kasiarz na koniu Oskar 431 pkt.
  10. Małgorzata Domino na koniu Funky 428 pkt.
  11. Krzysztof Kamczyk na koniu Patryk 415 pkt.
  12. Martyna Dziewanowska na koniu Arban 408 pkt.
  13. Anita Stibing-Cieśla na koniu Wełtawin vel Wojtek 394 pkt.
  14. Rafał Tajak na koniu Bor 389 pkt.
  15. Paulina Marczykiewicz na koniu Doping 339 pkt.
  16. Joanna Skrzyniarz na koniu Domin vel Faraon 330 pkt.
  17. Danuta Koczwara na koniu Desperat 328 pkt.
  18. Marianna Hann na koniu Rino 306 pkt.
  19. Katarzyna Goraj na koniu Smyk 297 pkt.
  20. Agnieszka Pyc na koniu Mandela 264 pkt.
  21. Katarzyna Wiktorek na koniu Loska 264 pkt.
  22. Paweł Kulczyna na koniu Whisky 260 pkt.
  23. Marta Wasilewska na koniu Bajka 226 pkt.
  24. Jakub Wasilewski na koniu Apacz 219 pkt.
  25. Ewa Puchlerska na koniu Emocja 213 pkt.

Punkt nr 1 granat
punktacja pierwszej trójki

  • Ryszard Hess 2 trafienia
  • Andrzej Babiński 2 trafienia
  • Sławomir Przepióra 2 trafienia

Punkt nr 2 pistolet
  • Agnieszka Pyc 47/50
  • Joanna Skrzyniarz 40/50
  • Leszek Kasiarz 40/50
  • Danuta Koczwara 38/50
  • Zbigniew Kamczyk 38/50

Punkt nr 3 karabin
  • Jarosław Więckowski 47/50
  • Jadwiga Jarosz 45/50
  • Leszek Kasiarz 42/50

Punkt nr 4 lazaret
  • Leszek Kasiarz 98/100
  • Martyna Dziewanowska 96/100
  • Katarzyna Wiktorek 96/100
  • Agnieszka Pyc 94/100
  • Marta Wasilewska 94/100
  • Jakub Wasilewski 94/100

Punkt 5 sztab
  • Ewa Puchlerska 25/25
  • Zbigniew Kamczyk 25/25
  • Joanna Skrzyniarz 25/25
  • Marianna Hann 25/25
  • Jadwiga Jarosz 25/25
  • Maciej Nowak 25/25
  • Martyna Dziewanowska 25/25
  • Leszek Kasiarz 25/25
Po dogrywce zwycięzcą został Zbigniew Kamczyk


Najlepszy czas osiągnęli
:
  • Jarosław Więckowski 158min
  • Jadwiga Jarosz 182min
  • Anita Stibing-Cieśla 182 min
  • Maciej Nowak 197 min

PIECZĘĆ

Logo Kawaleryjki 2012Pieczątka imprezy (widoczna na obrazku po lewej).




LOGO


Logo Kawaleryjki 2012

Logo Kawaleryjki 2012 w Smolnicy nawiązuje swym kształtem oraz grafiką do odznaki I Pułku Ołanów Legionowych z 1914 roku. Po bokach są dwie odznaki: z lewej "Za wierną służbę" (pierwsze odznaczenie bojowe polskich żołnierzy od rozbiorów), z prawej - Krzyż Legionów. Kolory to amarant i szary - odniesienie do mundurów legionowych.


WSPÓŁRZĘDNE POZYCJI

Punkty kontrolne (w nawiasie podano literę na mapie):
0. Leśniczówka: N 50°15,152\' E 018°33,333\'
1. (G)ranat: N 50°15,415\' E 018°35,422\'
2. (P)istolet: N 50°14,884\' E 018°30,752\'
3. (K)arabin: N 50°14,372\' E 018°32,987\'
4. (L)azaret: N 50°13,428\' E 018°34,893\'
5. (S)ztab: N 50°13,470\' E 018°29,570\'

Rozkład punktów w terenie: zobacz mapę »


REGULAMIN

upamiętnienie pierwszej Siódemki Ułanów Beliny
I Pułku Ułanów Legionowych
19 maja 2012

I Pułk Ułanów

Trasa biegu wynosi około 25km i obejmuje swym przebiegiem teren leśnictwa Leboszowice Nadleśnictwa Rybnik. Każdy uczestnik bierze udział na własną odpowiedzialność (za siebie i swojego konia). Celem biegu jest pokonanie trasy, odnalezienie pięciu punktów zadaniowych rozmieszczonych w poszczególnych miejscach leśnictwa zaznaczonych na mapie i podjęcie zadań na nich wyznaczonych.

Wykonanie zadań, opisanych w dalszej części, objętych jest regulaminem punktacyjnym. Zawodnicy wyruszają w teren samodzielnie i sami decydują jaką obrać trasę (dopuszcza się udział w biegu parami, ale uczestnicy punktowani są indywidualnie).

O kolejności przyjazdu do punktów kontrolnych decyduje uczestnik, według własnych przemyśleń i podjętych decyzji. Dopuszcza się stosowanie urządzeń typu GPS (współrzędne P.K. są zamieszczone w załączniku). Czas biegu wynosi 4 godziny (240 minut); za każdą minutę spóźnienia zawodnik otrzymuje punkt minusowy, natomiast każda minuta przybycia przed czasem zostaje nagrodzona punktem dodatnim. O zwycięstwie decyduje łączna (większościowa) ilość punktów zdobytych przez zawodnika.

Imprezę rozpoczynamy o godzinie 6:00; zawodnicy na trasę biegu będą wypuszczani w odstępach 15 minutowych; każdy uczestnik otrzyma numer startowy oraz identyfikator uczestnictwa, mapę trasy, itiner, regulamin z punktacją.

Punkty zadaniowe

  1. RZUT GRANATEM
    Zawodnik wykonuje 3 rzuty granatem do celu z odległości 25m; maksymalna ilość uzyskanych punktów za celne rzuty to 150pkt. plus za przyjazd 25 punktów (jeśli zawodnik nie przybędzie do PK nr 1, 25 punktów zostanie mu ujętych od sumy zdobytych).
  2. STRZELANIE Z PISTOLETU (pneumatycznego)
    Zawodnik oddaje z odległości 5m z pozycji stojącej 5 strzałów do tarczy z pistoletu pneumatycznego; maksymalna ilość uzyskanych punktów to 50pkt. plus za przyjazd 25 punktów (jeśli zawodnik nie przybędzie do PK nr 2, 25 punktów zostanie mu ujętych od sumy zdobytych).
  3. STRZELANIE Z KARABINU (pneumatycznego)
    Zawodnik oddaje z odległości 10m z pozycji okopowej 5 strzałów do tarczy z karabinku pneumatycznego; maksymalna ilość uzyskanych punktów to 50pkt. plus za przyjazd 25 punktów (jeśli zawodnik nie przybędzie do PK nr 3, 25 punktów zostanie mu ujętych od sumy zdobytych).
  4. LAZARET (szpital polowy)
    Zawodnik odpowiada na pytania ratowników medycznych z dziedziny "pierwszej pomocy przed medycznej"; maksymalna ilość punktów zdobytych to 100 plus za przyjazd 25 punktów (jeśli zawodnik nie przybędzie do PK nr 4, 25 punktów zostanie mu ujętych od sumy zdobytych).
  5. SZTAB (test wiedzy historycznej)
    Zawodnik odpowiada na pytania testowe z zakresu historii Polski w latach 1914-1926; maksymalna ilość zdobytych punktów to 25 plus za przyjazd 125 punktów (jeśli zawodnik nie przybędzie do PK nr 5, 125 punktów zostanie mu ujętych od sumy zdobytych).

Zestawienie punktacji

1 PK - rzut granatem: 150 + 25 = 175 punktów
2 PK - strzelanie z pistoletu: 50 + 25 = 75 punktów
3 PK - strzelanie z karabinu: 50 + 25 = 75 punktów
4 PK - lazaret: 100 + 25 = 125 punktów
5 PK - sztab: 25 + 125 = 150 punktów

RAZEM: 375 + 225 = 600 punktów

Do sumy zdobytych punktów zostaną doliczone lub ujęte punkty za uzyskany czas przejazdu (jedna minuta po czasie 4 godzin - punkt ujemny, jedna minuta przed czasem 4 godzin - punkt dodatni). CZAS BIEGU TO 4 GODZINY (240minuty).

Nieetyczne zachowanie się zawodnika będzie odnotowywane przez sędziów i karane punktami ujemnymi; decyzję o ilości punktów podejmuje organizator - Piotr Kulczyna.

Decyzje sztabu sędziowskiego nie podlegają dyskusji ze strony uczestnika .

KOŃ

  • Koń w treningu w bardzo dobrej kondycji sportowej,
  • wskazane podkucie wzmocnione hacelami,
  • wskazane ochraniacze, owijki, kalosze,
  • dowolny rząd jeździecki.

JEŹDZIEC

  • Wymagane wypełnienie oświadczenia uczestnictwa,
  • wymagana pełnoletniość (dopuszcza się udział osoby niepełnoletniej za zgodą rodzica i udział w parze z osobą dorosłą),
  • schludny wygodny strój jeździecki,
  • wymagany toczek, kask (brak zabezpieczenia głowy - na własną i wyłączną odpowiedzialność, osoba niepełnoletnia: OBOWIĄZKOWA ochrona głowy),
  • wymagana trzeźwość (spożycie alkoholu podczas biegu będzie skutkowało natychmiastową dyskwalifikacją, bez zwrotu kosztów, z poniesieniem odpowiedzialności karnej),
  • wymagane posiadanie dokumentów tożsamości,
  • wymagane posiadanie długopisu, ołówka,
  • wskazane posiadanie kompasu,
  • dopuszczalne posiadanie urządzenia GPS.

Zawodnicy walczą o:

  • PUCHAR POSŁA RP,
  • odznakę "KAWALERYJKA" (warunkiem otrzymania odznaki jest zdobycie 100 punktów),
  • nagrody ufundowane przez darczyńców.

Nagrody otrzymują trzy pierwsze miejsca, najmłodszy uczestnik, ostatnie miejsce (jeśli zawodnicy zdobędą tą sama ilość punktów, o zwycięstwie zdecyduje dodatkowy konkurs strzelecki z broni krótkiej [pistolet] na odległość 5 m z pozycji stojącej); nagroda specjalna ufundowana przez organizatora, za najlepiej rozwiązany test wiedzy historycznej (w przypadku zdobycia tej samej ilości punktów z testu zawodnicy będą odpowiadać na pytania dodatkowe); każdy uczestnik otrzyma okolicznościowe pamiątki uczestnictwa.

Każdy z uczestników otrzyma ciepły posiłek po powrocie z biegu, przed biegiem podawana będzie kawa, herbata oraz napoje. Otwarcie kuchni polowej - godzina 13:00, zakończenie biegu podsumowanie i odczytanie wyników oraz wręczenie nagród nastąpi około godziny 16:00. Od godziny 15:00 - biesiada rodzinna przy ognisku.

Mundury Ułanów
Mundury Ułanów

Dodatkowo - pogadanka zorganizowana w ziemiance wraz z wystawą poświęconą historii czynu legionowego, pokaz rzędów kawaleryjskich, uzbrojenia i umundurowania, jazdy konnej. Wieczorne oglądanie filmu historycznego.

Mile widziana każda ilość uczestników biesiady i spotkania historycznego (rodzina, znajomi, przyjaciele).

Ułani Beliny

Cel imprezy

Celem naszej imprezy jest upamiętnienie czynu legionowego i wspomnienie ludzi, którzy swoją postawą odwagą i bohaterstwem - często okupionym krwią i najwyższym poświęceniem, oddaniem życia - przywrócili Polsce po 123 latach niewoli Niepodległość.

Władysław Belina Prażmowski
Władysław Belina Prażmowski

Pierwszą Siódemkę Polskich Ułanów stanowili:

  1. Dowódca patrolu - Władysław Belina Prażmowski,
  2. Ludwik Kmicic Skrzyński,
  3. Stanisław Grzmot Skotnicki,
  4. Stefan Hanka Kulesza,
  5. Janusz Janusz Głuchowski,
  6. Antoni Zdzisław Jabłoński,
  7. Zygmunt Bończa Karwacki.

Ułani Beliny

Jako pierwsi Polscy, żołnierze udali się z polecenia komendanta Józefa Piłsudskiego na patrol bojowy w dniu 2 sierpnia 1914 roku otwierając drogę Pierwszej Kompani Kadrowej, która to 6 sierpnia 1914 o godzinie drugiej w nocy pod dowództwem Tadeusza Kasprzyckiego wyruszyła z oleandrów krakowskich celem przekroczenia granicy zaboru Rosyjskiego rozpoczynając marsz ku niepodległej Ojczyźnie.


TEST WIEDZY HISTORYCZNEJ

W celu ułatwienia uczestnikom IV KAWALERYJKI przygotowania się do testu wiedzy historycznej, zamieszczam 50 pytań, z których zostanie wybrane 25.

Orzeł


  1. Wskaż państwa Trójprzymierza:
    1. Szwecja, Rosja, Niemcy,
    2. Niemcy, Austr.- Węgry, Włochy,
    3. Włochy, Austr.- Węgry, Francja,
    4. Anglia, Francja, Rosja.
  2. Naczelnikiem odrodzonego państwa polskiego został:
    1. Ignacy Jan Paderewski,
    2. Jędrzej Moraczewski,
    3. Józef Piłsudski,
    4. Roman Dmowski.
  3. Wskaż szereg chronologicznie poprawny:
    1. Początek I wojny światowej, odzyskanie przez Polskę niepodległości, rewolucja październikowa, wojna polsko- bolszewicka,
    2. początek I wojny światowej, rewolucja październikowa, odzyskanie przez Polskę niepodległości, wojna polsko-bolszewicka,
    3. odzyskanie przez Polskę niepodległości, wojna polsko-bolszewicka, rewolucja październikowa, początek I wojny światowej,
    4. rewolucja październikowa, wojna polsko-bolszewicka, początek I wojny światowej, odzyskanie przez Polskę niepodległości.
  4. Przywódcą bolszewików był:
    1. W. I. Lenin,
    2. J. Stalin,
    3. L. Trocki,
    4. F. Dzierżyński.
  5. Gdzie według Traktatu Wersalskiego miał się odbyć plebiscyt:
    1. Na Warmii i Mazurach, na Górnym Śląsku,
    2. W Wielkopolsce i na Pomorzu Gdańskim,
    3. Na Mazurach i Podlasiu,
    4. w Małopolsce.
  6. Które rejony Polski włączono do granic Rzeczpospolitej w wyniku powstań:
    1. Mazowsze i Podlasie,
    2. Górny Śląsk i Wielkopolskę,
    3. Małopolskę i Górny Śląsk,
    4. Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie.
  7. Wskaż szereg przedstawiających sąsiadów II Rzeczpospolitej:
    1. Litwa, Rosja, Niemcy, Czechosłowacja, Rumunia,
    2. Węgry, Litwa, Rosja, Rumunia, Łotwa,
    3. Niemcy, Litwa, Węgry, Czechosłowacja, Estonia,
    4. Niemcy, Rumunia, Litwa, Austria, Rosja.
  8. Które formacje wojskowe walczyły u boku państw centralnych:
    1. Legiony Polskie,
    2. Armia Polska,
    3. Legion Puławski,
    4. Legia Nadwiślańska.
  9. Traktat ryski został podpisany w dniu:
    1. 3 IV 1918,
    2. 12 V 1921,
    3. 18 III 1918,
    4. 18 III 1921.
  10. Podaj nazwisko pierwszego prezydenta II Rzeczpospolitej:
    1. Ignacy Paderewski,
    2. Gabriel Narutowicz,
    3. Ignacy Daszyński,
    4. Stanisław Wojciechowski.
  11. Bezpośrednia przyczyną wybuchu I wojny światowej było:
    1. wmieszanie się USA w konflikt bałkański,
    2. zabójstwo austriackiego następcy tronu Franciszka Ferdynanda wraz z małżonką w Sarajewie,
    3. zwrócenie się Bułgarii z prośbą do Niemiec o udzielenie pomocy w wojnie z Serbią i Grecją,
    4. zatarg na posterunku granicznym między patrolem francuskim i niemieckim.
  12. Podaj datę rozpoczęcia I Wojny Światowej:
    1. 30 czerwca 1913
    2. 1 września 1915
    3. 28 lipca 1914
    4. 17października 1917
  13. Wskaż państwa Trójporozumienia:
    1. Włochy, Rosja, Niemcy,
    2. Włochy, Austr.- Węgry, Niemcy,
    3. Niemcy, Francja, Włochy,
    4. Francja, Anglia, Rosja.
  14. Wskaż szereg poprawny chronologicznie:
    1. koniec I wojny światowej, powstanie w Wielkopolsce, konferencja paryska, bitwa warszawska,
    2. bitwa warszawska, powstanie w Wielkopolsce, konferencja paryska, koniec I wojny światowej,
    3. konferencja paryska, koniec I wojny światowej, bitwa warszawska, powstanie w Wielkopolsce,
    4. powstanie w Wielkopolsce, koniec I wojny światowej, bitwa warszawska, konferencja paryska.
  15. Pierwszym premierem w odrodzonym państwie polskim był:
    1. Ignacy Jan Paderewski,
    2. Józef Piłsudski,
    3. Jędrzej Moraczewski,
    4. Roman Dmowski.
  16. Na czele CZEKA, czyli policji politycznej w Rosji bolszewickiej stał:
    1. Feliks Dzierżyński,
    2. Włodzimierz Lenin,
    3. Józef Stalin,
    4. Lew Trocki.
  17. Która granica II Rzeczpospolitej ukształtowała sie w wyniku wojny polsko-bolszewickiej:
    1. wschodnia,
    2. zachodnia,
    3. północna,
    4. południowa.
  18. Zaznacz szereg zawierający mniejszości narodowe II Rzeczpospolitej:
    1. Żydzi, Czesi, Litwini, Łotysze,
    2. Żydzi, Litwini, Niemcy, Ukraińcy,
    3. Żydzi, Niemcy, Ukraińcy, Rumuni,
    4. Żydzi, Niemcy, Estończycy, Ukraińcy.
  19. Wskaż datę Bitwy Warszawskiej
    1. 15 VIII 1920,
    2. 1 VIII 1944,
    3. 13 III 1917,
    4. 21 V 1920.
  20. Podaj datę Przewrotu Majowego dokonanego przez Marszałka Piłsudskiego:
    1. 21 maja 1921
    2. 19 maja 1924
    3. 12 maja 1926
    4. 10 maja 1930
  21. Przywódcą prorosyjskiej orientacji politycznej i jednym z twórców Narodowej Demokracji był:
    1. Józef Piłsudski,
    2. Józef Haller,
    3. Roman Dmowski,
    4. Ignacy Paderewski.
  22. 6 IV 1917 roku do I wojny światowej po stronie państw ententy przyłączyło się państwo:
    1. Japonia,
    2. Kanada,
    3. Australia,
    4. USA.
  23. Podaj imię i nazwisko pierwszego dowódcy I Kompani kadrowej:
    1. Władysław Prażmowski
    2. Bolesław Długoszowski
    3. Władysław Sikorski
    4. Tadeusz Kasprzycki.
  24. Ile powstało Brygad Legionów Polskich:
    1. 2
    2. 3
    3. 4
    4. 1
  25. Gdzie doszło do największej bitwy Kawalerii w XX wieku- pod:
    1. Komarowem
    2. Radzyminem
    3. Kłuszynem
    4. Krojantami
  26. Podaj datę wyjścia Pierwszej Kompanii Kadrowej z Oleandrów krakowskich:
    1. 1 sierpnia 1913
    2. 6 sierpnia 1914
    3. 3 maja 1919 /li>
    4. 28 lipca 1918
  27. Podaj czym polscy żołnierze wkroczyli do Kijowa 3 maja 1919r.:
    1. konno
    2. pociągiem pancernym
    3. tramwajem
    4. rowerem
  28. Jakiego miasta broniła młodzież nazwana Orlętami?
    1. Poznania
    2. Lwowa
    3. Wilna
    4. Warszawy
  29. Jakiej narodowości byli lotnicy biorący udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920:
    1. francuskiej
    2. angielskiej
    3. kanadyjskiej
    4. amerykańskiej
  30. Podaj imię konia bojowego Marszałka Józefa Piłsudskiego:
    1. Kasztanka
    2. Gniadka
    3. Hochla
    4. Mera
  31. Podaj nazwę najwyższego odznaczenia wojskowego nadawanego w Polsce:
    1. Order Orła Białego
    2. Order Odrodzenia Polski
    3. Order Virtuti Militari
    4. Krzyż Zasługi z Mieczami
  32. W wyniku kryzysu legioniści, którzy odmówili złożenia przysięgi zostali internowani w obozach:
    1. Szczypiornie i Beniaminowi
    2. Berezie Kartuskiej i Brześciu
    3. Arłamowie i Białołęce
    4. Hrubieszowie i Grodnie
  33. Kto był dowódcą bolszewickiej formacji kawaleryjskiej nazwanej Konarmia:
    1. Anton Denikin
    2. Michaił Tuchaczewski
    3. Kliment Woroszyłow
    4. Siemion Budionny
  34. Rozwiń skrót NKN departamentu, którego szefem został Władysław Sikorski w 1914r.:
    1. Nabór Kadr Niepodległościowych
    2. Naczelny Komitet Narodowy
    3. Naród Królestwo Niepodległość
    4. Niemiecka Komisja Naboru
  35. Po ilu latach zaborów Polska odzyskała niepodległość?
    1. 152
    2. 123
    3. 105
    4. 250
  36. Podaj datę odzyskania przez Polskę Niepodległości:
    1. 11 listopad 1918
    2. 15 sierpnia 1920
    3. 22 lipca 1921
    4. 3 maja 1919
  37. Podaj dowódcę pierwszej siódemki Ułanów Polskich 1914:
    1. Władysław Sikorski
    2. Józef Haller
    3. Władysław Prażmowski
    4. Walery Sławek
  38. Jaki kraj nigdy nie uznał rozbiorów Polski:
    1. Francja
    2. Turcja
    3. Hiszpania
    4. Włochy
  39. Ile było pułków Kawaleryjskich II Rzeczpospolitej:
    1. 40
    2. 27
    3. 50
    4. 13
  40. Ile było Powstań Śląskich:
    1. 2
    2. 4
    3. 3
    4. 5
  41. Wyjaśnij znaczenie zwrotu "Bunt Żeligowskiego":
    1. przyłączenie Litwy Środkowej do Polski
    2. podział Górnego Śląska
    3. zajęcie Zaolzia
    4. utrata szansy włączenia Prus Wschodnich do polski
  42. Kto dowodził polską jazdą, która jako pierwsza wkroczyła do Wilna w kwietniu 1919 r.?
    1. Władysław Sikorski
    2. Władysław Prażmowski
    3. Władysław Anders
    4. Kazimierz Sosnkowski
  43. Która z bitew otrzymała przydomek "polskich Termopil" II Rzeczpospolitej?
    1. Komarowem
    2. Cycowem
    3. Zadwórzem
    4. Kostiuchówną
  44. Kto był szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w czasie Bitwy Warszawskiej?
    1. Tadeusz Rozwadowski
    2. Władysław Sikorski
    3. Józef Piłsudski
    4. Józef Haller
  45. Kto był pierwszym Marszałkiem Polski?
    1. Tadeusz Kościuszko
    2. Edward Śmigły Rydz
    3. Józef Piłsudski
    4. Michał Rola Żymierski
  46. Gdzie stoczyła się największa i najkrwawsza bitwa Legionów Polskich w lipcu 1916r.?
    1. Grunwaldem
    2. Radzyminem
    3. Komarowem
    4. Kostiuchnówką
  47. Wyjaśnij znaczenie wydarzenia "Kryzys Przysięgowy" powstałego w lipcu 1917 roku:
    1. odmowa złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Wilhelmowi II przez I i II Brygadę Legionów
    2. odmowa przyjęcia odznaczenia austriackiego przez Józefa Piłsudskiego i spowodowanie kryzysu
    3. odmowa złożenia przysięgi carowi Mikołajowi II i odrzucenie zaproponowanej Unii Rosji i Polski
    4. odrzucenie tzw. Aktu 5 listopada gwarantującego Polsce powstanie Królestwa Polskiegowydanego przez władze Niemiec i Austrii
  48. Która z wojskowych formacji Polskich zyskała przydomek "ŻELAZNEJ"?
    1. Pierwsza Brygada
    2. Druga Brygada
    3. Trzecia Brygada
    4. Błękitna Armia
  49. Dowódcą "Błękitnej Armii" był:
    1. Władysław Sikorski
    2. Kazimierz Sosnkowski
    3. Józef Haller
    4. Józef Dowbor Muśnicki
  50. Politycznym i osobistym przeciwnikiem Józefa Piłsudskiego był:
    1. Ignacy Daszyński
    2. Walery Sławek
    3. Ignacy Paderewski
    4. Roman Dmowski

Ułani Beliny
Ułani Beliny